بازتاب تحولات غزه در مطبوعات عرب زبان

خدایا غزه در خون شناور را تو مالکی در ماه محرم الحرام  عده ای از بندگانت بدست قومی پر پر میشوند که که از دشمنان دیرینه دینت می باشند . قومی که ادعای پیروی از پیامبر گرامیت حضرت موسی علیه السلام را دارد ولی ضد آن پیامبر جلیل القدر عمل می کنندو عمل این قوم مورد تائید پیروان حضرت موسی علیه السلام (یهودیان جهان )نمی باشد  .خدایا آتش فتنه صهیونیسم بین الملل و رژیم غاصب اسرائیل ددمنش را خاموش واین فتنه غیر انسانی آنان را به خودشان باز گزدان و با شکست و خذلان اسرائیل و یاری کنندگان او (آمریکای جنایتکار و همپیمانانش) لبحند رضایت بر لبان خشکیده (از غم شهادت مسلمین غزه) وجود نازنین ولیت آحرین وارث غدیر  حضرت امام مهدی بنشان و قلب مقدس آخرین پیامبرت حضرت محمد ابن عبدالله صلی الله علیه و آله را شاد کن آمین اللهم عجل لولیک الفرج والنصر  

آنچه در ذیل می خوانید از سایت بصیرت نقل شده است

http://www.basirat.ir/  بصیرت: تحولات غزه و جنایات رژیم صهیونیستی در روزنامه‌های کشورهای عربی بازتاب گسترده‌ای داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، تحولات غزه و جنایات رژیم صهیونیستی در روزنامه‌های کشورهای عربی بازتاب گسترده‌ای داشت که در زیر می‌خوانید.

کویت:

الصوت:

«شیخ صباح الخالد» وزیر اطلاع رسانی ابراز امیدواری کرد رسیدگی به اوضاع ناهنجار غزه در دستور کار اجلاس اقتصادی سران عرب در کویت گنجانده شود.

وی افزود طرح فرانسه و مصر در مورد برقراری آرامش در غزه را با عنایت خاصی پیگیری می‌کنیم و دفتر نمایندگی کویت در سازمان ملل متحد از تلاش‌های جاری کشورهای عربی در شورای امنیت حمایت می‌کند.

شیخ صباح الخالد ارسال کمک‌های فوری به آسیب دیدگان غزه را یک وظیفه انسانی برای ملت کویت توصیف کرد.

الیوم:

«جاسم الخرافی» رئیس مجلس الامه در سمینار "نقض حقوق بشر در غزه . . بزرگترین جنایت قرن بیست ویکم" گفت: نباید به تظاهرات و بیانیه‌ها اکتفا کنیم بلکه با رسوا کردن این جنایت در مجامع حقوقی و ارسال کمک‌های پزشکی و غذایی به مردم داغدار و مقاوم باید از این حرکت دلاورانه پشتیبانی کنیم.

خرافی افزود: مقاومت رزمندگان جنوب لبنان در جنگ 33 روزه مایه افتخار و مباهات جهان عرب بوده و هرگونه بی توجهی به مقاومت و مبارزه موجب تشتت و از هم گسیختگی اعراب خواهد شد.

الخرافی خاطرنشان کرد: اسرائیل همه قوانین و ضوابط بین‌المللی را زیر پا گذاشت و شورای امنیت باید جنایتکاران جنگی را محاکمه کند همانگونه که تعدادی از همین جنایتکاران به دستور ابرقدرت‌ها قبلاً محاکمه شدند.

رئیس قوه مقننه ابراز امیدواری کرد مردم کویت مواضع ملت فلسطین در دوران اشغال این کشور از سوی رژیم سابق عراق را فراموش کنند و با تمام توان به یاری مردم غزه بشتابند زیرا خداوند آنها را نخواهد بخشید، اگر گامی در این زمینه برندارند.

الانباء:

«ولید طبطبایی» نماینده سلفی طی سخنانی در کانون وکلای کویت ضمن تجلیل از اقدام هوگو چاوز مبنی بر اخراج سفیر تل آویو از کاراکاس گفت: حوادث خونین غزه ماهیت واقعی بسیاری از رهبران عرب و تشکیلات فلسطینی را برملا کرد.

وی افزود: نماینده تشکیلات خودگردان فلسطینی در کنفرانس اخیر بین‌المجالس در ژنو صریحاً با گنجاندن بند لغو محاصره غزه در دستور کار اجلاس مخالفت و به خاطر اختلاف نظر با حماس از کشتار و محاصره هموطنان خود دفاع کرد. طبطبایی از آمادگی رئیس و اعضای مجلس الامه جهت حمایت از سازمان‌های حقوقی برای محاکمه فرماندهان نظامی اسرائیل به عنوان جنایتکاران جنگی خبر داد.

القبس:

دومین هواپیمای نظامی کویت حامل مواد غذایی و دارویی برای مردم غزه در فرودگاه العریش به زمین نشست. جمعیت هلال احمر کویت اعلام کرد چندین فروند هواپیمای باری طی هفته آینده به العریش اعزام خواهند شد.

انجمن سلفی احیای میراث اسلامی طی نشستی اعلام کرد پیروزی مردم غزه را باید از خداوند متعال بخواهیم و منتظر ملحدان شرق و غرب نباشیم تا این فاجعه را متوقف کنند.

«خالد السلطان» رئیس تجمع سلفی کویت خواهان امتناع کشورهای عربی از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شد.

وی افزود: حوادث خونین غزه نشانگر ضعف و ذلت جهان عرب است زیرا یورش ارتش مسلح و مجهز اسرائیل علیه زنان و کودکان فلسطینی از نظر سارکوزی قابل توجیه است و به مثابه دفاع تل آویو از خود تلقی شده است.

السلطان خاطرنشان کرد: محمود عباس در جنایات فعلی شریک است ولی نباید از ورود یک مهمان برای شرکت در اجلاس اقتصادی سران عرب جلوگیری کرد.

«سید عدنان عبدالصمد» نماینده شیعه مجلس، مسئولان مصری را شریک جنایات هولناک علیه مردم غزه دانست و گفت: کشورهای عرب با مخالفت با برگزاری اجلاس فوق العاده سران نمی‌خواهند به حسنی مبارک فشار بیاورند و این کشور را در برابر اسرائیل در حالت عسر و حرج قرار دهند.

الدار:

«ابراهیم الهدبان» طـی مقالـه‌ای در این روزنامه نوشـت: تعـدادی از روزنامه‌نگاران اجیر و مزدور برای راضی کردن سردبیران روزنامه‌ها مقاله‌هایی در حمایت از جنایت رژیم صهیونیـستی و انتقـاد از حماس و یادآوری حمایت تعدادی از فلسطینی‌ها از صدام می‌نویسند. این قلم به مزدها فراموش کرده‌اند که هزاران معلم، مهندس و پزشک فلسطینی در دوران اشغال کویت در کنار ملت بودند و صدام را محکوم کردند. بدون شک این روزنامه نگاران مزدور کویتی همسنگر صهیونیست‌ها شده و در این جنایات هولناک علیه زنان و کودکان غزه شریک هستند.

السیاسه:

منابع آگاه امنیتی اعلام کردند بسیاری از بخش‌ها و یگان‌های نیروی انتظامی کشور از روز یکشنبه آینده تا پایان اجلاس اقتصادی سران کشورهای عرب در کویت به حالت آماده باش کامل خواهند بود.

اداره کل مهاجرت کویت با تمدید روادید اقامت مسافران فلسطینی تا برقراری آرامش در غزه موافقت کرد.

الوطن:

نمازگزاران کویت روز جمعه طی راهپیمایی از مسجد الکبیر کویت به میدان "اراده" و با سر دادن شعارهایی در محکومیت اسرائیل و تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه از جمله "خیبر خیبر یا یهود، جیش محمد سوف یعود" از مواضع کشورهای عرب در قبال کشتارهای غزه انتقاد کرده و خواستار اعمال جدیت بیشتر برای جلوگیری از اقدامات ددمنشانه آن رژیم علیه کودکان و زنان و مردم غزه شدند.

در این راهپیمایی علاوه بر سازمان‌های غیر دولتی، جمعان الحربش، عدنان عبدالصمد و عبدالعزیز الشایجی نمایندگان مجلس الامه و عواد الظفیری رئیس حزب الامه و عبدالله المعیوف از فعالان سیاسی کویت نیز شرکت داشتند.

السیاسه:

اسرائیل و حماس قطعنامه 1860 را رد کردند و مردم کویت در حمایت از فلسطین در مقابل کشتارهای ددمنشانه رژیم صهیونیستی در یک راهپیمایی گسترده شرکت کردند.

الانباء:

شرکت کنندگان در راهپیمایی همبستگی با مردم غزه در کویت، از رهبران و سران عرب خواستند مواضع شرافتمندانه‌ای اتخاذ کرده و به یاری مقاومت فلسطین برخیزند و خونریزی و تجاوز ددمنشانه اسرائیل علیه مردم غزه را متوقف کنند. عدنان عبدالصمد نماینده مجلس کویت در این راهپیمایی گفت: مقاومت تنها راه نجات است و رژیم صهیونیستی در مقابل پایداری مردم غزه، شکست خواهد خورد.

الحربش دیگر نماینده مجلس گفت: ما از امروز در یک تلاش گسترده‌، کمک‌های مردمی را برای بازسازی غزه جمع‌آوری خواهیم کرد و با هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل و یا سازش با رژیم صهیونیستی مخالفیم.

الشایجی دیگر نماینده مجلس نیز از مردم غزه خواست به مقاومت خود ادامه دهند.

وی همچنین خواستار بازگشایی گذرگاه‌ها و توقف کشتار فلسطینی‌ها شد.

الوطن:

معاون نماینده دائمی کویت در سازمان ملل متحد اعلام کرد کشورش خواهان تشکیل یک کمیته بین‌المللی برای بررسی تجاوزات اسرائیل به غزه است.

الرای:

«جاسم الناقه» رئیس کمیته کویتی ـ عربی یاری به غزه در سخنان خود در همایش دانشگاه علمی کاربردی کویت گفت‌: اعراب سلاح نفت را دارند و می‌توانند با متوقف کردن صادرات نفت به یاری مردم غزه بشتابند تا تجاوزات اسرائیل به غزه متوقف شود.

الوطن:

«خالد سایر العتیبی» در مقاله‌ای در خصوص اوضاع در غزه نوشت: ما نباید برادران فلسطینی خود را برای تأمین اهداف برخی از جریان‌های عربی، فلسطینی و جهانی‌، قربانی کنیم.

«خالد سلطان السلطان» در مقاله‌ای با اشاره به بی تفاوتی رژیم‌های عربی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه از تصمیم شجاعانه ونزوئلا در اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از کاراکاس ستایش کرده و می‌نویسد: چرا باید کشورهایی چون ونزوئلا چنین تصمیمات شرافتمندانه‌ای را قبل از اعراب اتخاذ کنند.

«احمد یوسف الدعیج» در مقاله‌ای ضمن اشاره به زیر آوار ماندن تعداد زیادی از کودکان فلسطینی براثر حملات اسرائیل به غزه آورده است: آمریکا همواره حامی یهودیان در فلسطین اشغالی بوده و اعراب را دشمن خود می‌پندارد. مواضع آمریکا و اروپا، عامل به وجود آمدن گروه‌های مختلف مقاومت اعم از لائیک و اسلامی بوده و اقدامات این گروه‌ها، ترور تلقی نمی‌شود زیرا آنان برای دفاع از خود دست به این اقدامات می‌زنند.

السیاسه:

در شماره امروز روزنامه «عبدالله عباس بویر» روزنامه نگار، «خالد بورسلی» نویسنده کویتی، «عادل انیس» نویسنده سودانی، طی مقاله‌هایی، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کردند.

القبس:

احمد غیث طی مقاله‌ای تحت عنوان "بعد از غزه چه خواهد شد" آورده است که اوضاع در جهان عرب بعد از حوادث غزه، به سوی تندروی هر چه بیشتر سوق داده خواهد شد.

«یعقوب یوسف عمر» با انتقاد از اظهارات محمود عباس و گله‌مندی او از جنبش حماس و مقصر دانستن آن در تجاوزات کنونی اسرائیل نوشت: اسرائیل از همان اول خواهان آتش بس نبوده و در طول این مدت به بستن گذرگاه‌ها و کشتار مردم و تحریم و محاصره غزه اقدام کرد.

الرای:

«علی محمد الفیروز» نویسنده کویتی در مقاله‌ای پیرامون کشتار در غزه و ناتوانی جامعه بین‌الملل در متوقف کردن این کشتار ددمنشانه نوشت: اسرائیل همه تلاش‌ها را نقش بر آب کرد تا جنگ خود علیه باریکه غزه، متوقف نشود. اسرائیل در نظر دارد توان نظامی حماس را متلاشی کند و مانع از شلیک موشک از غزه به اسرائیل شود و از هرگونه کمک تسلیحاتی به غزه جلوگیری کند. از این جهت مسلمانان باید به ملت فلسطین کمک کنند تا خواسته‌های اسرائیل نقش بر آب شود.

الانباء:

«سعود النومس العنزی»، «محمد هلال الخالدی» در مقاله‌های جداگانه‌ای با محکومیت اقدامات ددمنشانه اسرائیل به حمایت از مردم غزه برخاستند.

«محمد حیدر» نماینده حزب‌الله مجلس لبنان در مصاحبه‌ای با این روزنامه اعلام کرد که حزب‌الله هیچ گونه دخالتی در شلیک موشک از خاک لبنان به خاک اسرائیل نداشته است.

القبس:

جوزف بایدن در یک دیدار غیر منتظره، وارد کویت شده و پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با مسئولان این کشور بحث و گفتگو کرد. منابع آگاه گفتند بایدن که از عراق وارد کویت شد با مسئولان کویتی و نخست‌وزیر در مورد اوضاع دردناک غزه و اوضاع امنیتی و سیاسی عراق و پرونده هسته‌ای ایران و برخی دیگر از مسائل مورد علاقه دو کشور بحث وگفتگو کرد.

گفته می‌شود که بایدن تمایل داشت از دیدگاه و موضع مسئولان کویتی درخصوص اوضاع غزه، عراق و پرونده هسته‌ای ایران مطلع شود.

الدار:

«منصور الانصاری» طی مقاله‌ای نوشت: هوگو چاوز یک رهبر غیر عرب و غیر مسلمان است که مواضع اسلامی و منصفانه در قبال جنایت غزه اتخاذ کرده است. بسیاری از رهبران عرب هنوز سرگردان و حیران هستند و غیرت و شجاعت لازم برای حمایت از مردم غزه را پیدا نکرده‌اند.

«ضیاء ضیاء‌الدین» طی مقاله‌ای نوشت: رژیم صهیونیستی با خونسردی تمام و با حمایت آمریکا به نابودی تاسیسات زیربنایی غزه می‌پردازد و عمداً بر سر کودکان و زنان بمب می‌اندازد تا رعب و وحشت در دل مبارزان جان برکف حماس ایجاد کند. این کشتار با حمایت تعدادی از رهبران بی وجدان عرب صورت می‌گیرد.

القبس:

خانم ایمان شمس الدین طی مقاله‌ای نوشت: جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد صریحاً اعلام کرد که تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل امکان پذیر نیست و تجربه نشان داده که همزیستی این دو نظام غیر ممکن است بنابراین براساس طرح خاورمیانه بزرگ باید غزه به مصر و کرانه باختری به اسرائیل ملحق شود تا ساکنان این مناطق در رفاه و آسایش باشند و جنگ و درگیری در منطقه خاتمه یابد.

بدیهی است که کشورهای میانه روی عرب نیز از طرح کاخ سفید حمایت می‌کنند زیرا آنان مجری طرح‌های واشنگتن در منطقه هستند و برای نابودی مقاومت اسلامی لحظه شماری می‌کنند.

«خضیر العنزی» طی مقاله‌ای نوشت: به شهادت رسیدن بیش از 800 فلسطینی توسط بمب‌های شیمیایی و فسفری اسرائیل نشانگر مرگ قطعی رژیم‌های عرب است. اعراب تحت تاثیر فشـار افکـار عمـومی سرانجـام ابتکـاری ارائه دادند و گرگ و میش را یکسان شمرده و هیچ توجـهی به خون های ریختـه شـده در کوچـه‌ها، مـدارس و بیمارستان‌های غزه نکردند.

الصوت:

«ولید الزوکانی» طی مقاله‌ای نوشت: جمعی از روزنامه نگاران غافل و جاهل کویت جنبش اسلامی حماس را در حوادث اخیر غزه مقصر دانسته و معتقدند که اگر عملکرد سران این جنبش با دورنگری همراه بود چنین جنایاتی به دست دژخیمان صهیونیست اتفاق نمی‌افتاد غافل از اینکه ارتش اسرائیل به خون ملت فلسطین تشنه است و در قتل عام آن توجهی به دین، مذهب و گرایش سیاسی ندارد.

القبس:

«محمد ابوالحسن» مشاور امیر کویت اعلام کرد همه رهبران عرب در اجلاس اقتصادی کویت شرکت خواهند کرد و اعلام موافقت آنان برای حضور در اجلاس بیانگر اجماع کشورهای عربی بر اهمیت این اجلاس است.

ابوالحسن افزود: بدیهی است مسائل سیاسی مانند حوادث اخیر غزه و بی توجهی اسرائیل به قطعنامه اخیر شورای امنیت بر این اجلاس سایه خواهد افکند و همه سران عرب آمادگی خود را برای فعالیت مشترک و همکاری برای حل این بحران اعلام کرده‌اند.

وی گفت: اجلاس اقتصادی کویت در واقع به جای اجلاس فوق العاده سران به منظور رسیـدگی به حوادث غزه تشکیل خواهد شد.

مشـاور امیر کویت خاطرنشان کرد: ما در موقعیـت حساسی به سر می‌بریـم و بحـران بی‌سابقـه اقتصادی و مـالی ایجـاب می‌کند با تشریک مسـاعی و همفکـری، راه‌حـل‌های مناسبی برای بـرون رفت از آن پیـدا کنیم.

قاهره:

هفته نامه الاسبوع:

- غزه پیروزی اراده

- برای بازسازی خسارت‌های وارده بر غزه براثر تجاوزات اخیر اسرائیل نیاز به سه میلیارد دلار می‌باشد.

- محمود امین العالم از کمونیست‌های با سابقه عرب حماس را تایید کرد و گفت کشتار از قرارداد کمپ دیوید شروع شد.

- شش سازمان اسلامی خواستار پیروزی غزه شده و مسلمانان را به جهاد دعوت کردند.

- چهل عالم اسلامی به ضرورت جهاد مسلحانه برای دفاع از فلسطین فتوا دادند.

- باباشنوده رهبر قبطی‌های مصر جشن‌های میلاد مسیح را به لیل همبستگی با مردم غزه لغو کرد.

سخنان مهم حسنین هیکل در این هفته‌نامه:

- بهانه‌های مربوط به بستن معبر رفح تنها برای و اجحاف و به دست آوردن رضایت آمریکاست.

- منافع تنگاتنگی در پس صدور گاز مصر به اسرائیل وجود دارد.

- از روزی می‌ترسم که اسرائیل در مورد حل مشکلات بدوها در صحرای سینا به مصر هشدار دهد.

- شرط بندی روی شورای امنیت وقت تلف کردن است.

- تقسیم جهان اسلام به سنی و شیعه موجب شرم است و ما را به دوران گذشته باز می‌گرداند.

- جبهه میانه روی عرب سلامت را بر استقلال ترجیح داده است.

- بوش و اوباما در مورد برنامه حمله به غزه قبل از آغاز تجاوز اسرائیل توافق کرده‌اند.

- اعزام نیروهای بین‌المللی به غزه به معنای پایان دادن قضیه با شروط غیر عربی است.

- اسرائیل در جهت نابودی غزه برای تجدید همپیمانی خود با واشنگتن و تضعیف مذاکره کنندگان عرب تلاش می‌کند.

- نگاه به حماس با این دید که ادامه اخوان المسلمین است تعبیری تنگ نظرانه است.

- مشاور و رئیس در مورد امنیت ملی مصر اشتباه کردند.

هفته نامه الکرامه:

- غزه باید پیروز شود.

- میلیون‌ها تن در مصر در حمایت از غزه دست به تظاهرات زدند و نیروهای امنیتی هزاران تن را بازداشت کردند.

- درود بر رهبرانی مانند چاوز، اردوغان و گالوی ( رهبر حزب انگلیسی احترام ) که به دلیل اخراج سفیر اسرائیل، به دست آوردن اطمینان حماس و رهبری تظاهرات میلیونی دارای عرق عربی بیشتری از حاکمان ما هستند.

- هزاران تن در استان‌ها، شهرها و روستاهای مصر در همبستگی با غزه دست به تظاهرات زدند و خواستار قطع روابط، توقف صدور گاز به اسرائیل و گشایش معابر مرزی با فلسطین شدند.

- روز سه‌شنبه هفته گذشته مدیر مرکز تفریحی لیلی در خیابان الهرم قاهره در همبستگی با غزه از ورود سفیر اسرائیل به محل جلوگیری کرد. در پی اعتراض محافظین سفیر به مدیر این مرکز کارکنان در محل تجمع کرده وضمن تهدید سفیر اسرائیل وی را مجبور به ترک محل کردند.

- احمد مکی حقوقدان مصری: بستن معبر رفح غیرقانونی است.

- نیروهای وزیر کشور مصر در داخل با مردم می‌جنگند و باراک در گذرگاه رفح

- کارشناسان نظامی: نیروهای مقاومت تل آویو را قبل از رسیدن به اهداف خود مجبور به توقف تجاوزات می‌کنند.

- ای فرزند این دشمن صهیونیستی است.

- سناریوهای اسرائیلی پس از هجوم زمینی عبارت است از توسعه کشتار از طریق حملات هوایی و اخراج هزاران فلسطینی از مرزها.

- تجاوز اسرائیل به غزه کسر بودجه این رژیم را به 35 میلیارد شکیل افزایش خواهد داد. حمله زمینی هزینه جنگ را دو برابر کرده است.

- ونزوئلا سفیر اسرائیل را اخراج و چاوز عربی خواستار محاکمه رهبران این رژیم شد.

- گالوی رهبر حزب احترام انگلیس شعار داد که تجاوز را متوقف کنید وی با تظاهرات لندن را شعله ور ساخت.

- رهبران حزب الکرامه از مجروحین فلسطینی در بیمارستان معهد ناصر عیادت کردند.

- الکرامه دروغ‌های مربوط به گشایش معبر رفح را افشا کرد. کمک‌های غذایی به علت ماندن زیاد در حال فاسد شدن هستند‌.

- قطعنامه توقف جنگ جوهری بر روی کاغذ است. دولت اشغالگر آن را رد کرده و ابتکار مصر را ترجیح می‌دهد.

هفته‌نامه الفجر:

- اسرائیل بهای تجاوز خود را می‌پردازد.

- روزنامه‌های اسرائیلی: رهبران عرب ترسو و بیرحم هستند.

- نویسنده الفجر یک شب را در منطقه جنگی و زیر آتش دشمن در رفح گذراند.

- روزنامه‌های انگلیس: جهان با اسرائیل در این جنگ همدردی نشان نداده است.

- مصر جهان عرب را با رادیو صوت العرب تغییر داد ولی در مواجهه با شبکه الجزیره شکست خورد.

- جنگ طی چند روز آینده پایان می یابد.

- آمریکا مصر را با امکانات پیشرفته جهت مراقبت و کنترل مرزها جهت جلوگیری از قاچاق اسلحه در مرزها تجهیز می‌کند

هفته‌نامه العربی:

- سرلشگر محمد علی بلال از تاکتیک‌های جدید مقاومت در جنگ در مناطق باز سخن می‌گوید.

- نبیه الوحش وکیل مصری شکایتی را جهت جلوگیری از ادامه اجرای موافقتنامه کمپ دیوید به دستگاه قضایی دولت مصر ارائه داده است.

- حزب ناصری فردا همایشی را در مورد حکم تاریخی دادگاه در خصوص ممانعت از صدور گاز مصر به اسرائیل برگزار می‌کند.

- پس از تغییر روش‌های نظامی حماس فضای شکست بر اسرائیل سایه افکنده است.

- کارشناسان آمریکایی بر عدم موفقیت تجاوزات اسرائیل در شکست دادن حماس تاکید کردند.

- اتحادیه وکلای مصری کمیته‌ای را متشکل از حقوقدانان و سیاستمداران برای تعقیب جنایتکاران جنگی اسرائیلی تشکیل داد.

- قهرمانان حماس ( مجروحین فلسطینی در بیمارستان معهد ناصر ) صحنه‌های روز قیامت را روایت کردند.

- احزاب و نیروهای سیاسی در همایش مردمی در الدقهلیه مقاومت فلسطینی را کلید پیروزی دانستند.

- احزاب و فعالان سیاسی اعتراض خود را ادامه داده خواستار توقف کشتار در غزه شدند.

- فعالان سیاسی مصر: دشمن واقعی ما نظام‌های حاکم همدست با متجاوزان اسرائیلی هستند.

روزنامه المصری الیوم:

- قرضاوی درخطبه نمازجمعه:"ای حکام عرب ننگتان باد!"

شیخ قرضاوی درخطبه نماز جمعه در دوحه،خطاب به حاکمان عرب گفت: تاریخ به شما رحم نخواهد کرد. حلال و حرام برای شما اهمیتی ندارد.

وی حکام عرب را به خوارشدن و سهل انگاری دریاری رساندن به مردم غزه متهم کرد و افزود: باید با مال و سلاح برادران فلسطینی را یاری کنید.

سپس چنین ادامه داد: "ای حکام عرب ننگتان باد!نمی خواهم بگویم،حرام باد بر شما، چون حلال و حرام برایتان اهمیت ندارد. کجاست اسلام ،ملیت و عربیت شما ؟ چگونه کشتار مردم بیگناه غزه و انهدام منازل، مساجد و مدارس را می‌بینید ولی به تفرج و دل مشغولی‌هایتان سرگرم هستید؟ بدانید تاریخ بر شما رحم نخواهد کرد.

- درگیری لفطی نمایندگان مجلس شعب بر سرغزه

بنا به گزارش روزنامه المصری الیوم درجلسه شنبه 21/10/87 مجلس شعب، بر سر موضع انفعالی مصر در قبال فاجعه غزه، بین نمایندگان اخوان المسلمین و حزب دمکراتیک ملی (حزب حاکم) درگیری لفظی رخ داد، بویژه پس از متهم شدن دولت به خیانت، به دلیل عدم گشودن گذرگاه رفح و توقف صدور گاز به رژیم صهیونیستی از سوی نمایندگان اخوان و در مقابل اتهام نمایندگان حزب حاکم به آنها مبنی برحمایت از سیاست‌های ایران، برخی از نمایندگان بر روی صندلی‌های خود ایستاده و نمایندگان حزب مذکور را خائن به ملت فلسطین خواندند.

موضوع با وساطت "فتحی سرور" فیصله نیافت و نمایندگان اخوان درحالی که با فریاد، گشایش رفح و توقف صدور گاز به رژیم صهیونیستی را درخواست می‌کردند، از ساختمان مجلس خارج شدند.

الاهرام:

- اسرائیل درمقابل جهان صف آرایی کرده است و هیچ اعتنایی به مصوبه شورای امنیت ندارد.

- نیروهای اشغالگر به عمق شهر غزه نفوذ کردند.

- آمار اجمالی شهداء و مجروحین به 4509 نفر رسید.

- موج تظاهرات اکثر کشورهای جهان را فرا گرفت.

- نخست وزیر مصر: همه احزاب مصر از مبارزات مردم فلسطین حمایت می‌کنند.

ابوظبی:

مواضع مشترک تمامی روزنامه های امارات:

- تظاهرات و راه پیمائی در همبستگی با مردم غزه :

هزاران تن از شهر وندان و مقیمین امارات در همبستگی با مردم غزه و محکومیت جنایات صهیونیست ها در شهرهای ابوظبی ، دبی ، شارجه و راس الخیمه اقدام به راه پیمائی وتظاهرات نمودند. این راهپیمائی با اجازه وزارت کشور انجام گرفت .

- جمع آوری کمک برای مردم غزه در امارات :

هلال احمر امارات طی یک برنامه اعلام شده باعنوان "به کمک آنها بشتابیم "اقدام به ایجاد 280 پایگاه جمع آوری کمک های نقدی و جنسی برای حمایت از مردم غزه نمود بنا به اعلام مطبوعات 315 میلیون درهم و مقادیر معتنابهی کالاهای ضروری طی دو روز اول جمع آوری گردید. این برنامه تا هفته اول ماه فوریه آینده ادامه خواهد داشت .

در طی این برنامه شیخ خلیفه رئیس دولت و شیخ محمد بن راشد نخست وزیر هریک ساخت 600 منزل مسکونی تخریب شده را بعهده گرفتند.

الاتحاد:

- دعوت حمدان بن زاید برای نشست بین المللی برای غزه:

شیخ حمدان بن زاید رئیس دفتر کمک های خارجی امارات و رئیس هلال احمر دعوت به برگزاری نشست عاجلانه سازمان ها اماراتی و بین المللی فعال در زمینه کمک رسانی به غزه به منظور بررسی اوضاع انسانی غزه نمود.

البیان:

- دیدار پادشاه بحرین با شیخ محمد بن راشد:

طی دیدار پادشاه بحرین با شیخ محمد بن راشد زمینه های توسعه مناسبات دو کشور و همچنین اوضاع انسانی در نوار غزه و تجاوزات و کشتار مردم فلسطین به دست اسرائیل مورد بررسی قرار گرفت.

الاتحاد:

- ساخت سه باب مدسه وابسته به آنروا از سوی امارات:

شیخ حمدان بن زاید رئیس هلال احمر امارات،‌ هزینه بازسازی ساخت سه باب مدسه وابسته به آنروا در غزه از جمله مدرسة الفاخورة در اردوگاه جبالیا که طی دو روز گذشته مورد بمباران و تخریب قرار گرفته بودند را تقبل نمود.

- حمایت امارات از تهیه گزارش موارد نقض حقوق بشر از سوی اسرائیل:

عبید سالم الزعابی سفیر و نماینده دائم امارات در مقر اروپائی سازمان ملل در ژنو طی سخنانی در برابر نشست فوق العاده شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به جنایات و تجاوزات وحشیانه اسرائیل به غزه و قربانی شدن صدها تن و مجروح شدن هزاران تن از مردم فلسطین در اثر این حملات از تهیه گزارش موارد نقض حقوق بشر از سوی اسرائیل در سرزمین فلسطین به وسیله سازمان ملل را مورد تائید و حمایت قرار داد. الزعابی در ادامه دعوت دولت امارات مبنی بر ضرورت دخالت عاجلانه برای متوقف نمودن حملات نظامی اسرائیل به غزه را مورد تاکید قرار داد.

- برگزاری نشست سازمان های کمک کننده به غزه در ابوظبی :

امروز نشست سازمان های اماراتی و خارجی کمک کننده به غزه بنا به دعوت شیخ حمدان بن زاید در ابوظبی به ریاست انور قرقاش وزیر مشاور در امورخارجه و با همکاری دفتر هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل برگزار می گردد.

الخلیج:

- هلوکاست غزه غیر نظامیان را با مهمات ممنوعه می سوزاند.

البیان:

- بازسازی غزه توسط امارات:

شیخ خلیفه بن زاید و شیخ محمد بن راشد هزینه ساخت 1200 منزل که اخیرا در غزه با بمباران های اسرائیلی تخریب و از بین رفته بود را تقبل نمودند.

 

- جمع آوری کمک برای مردم غزه :

بر اساس آخرین آمار تاکنون مبلغ 315 میلیون درهم برای کمک به مردم غزه جمع آوری شده است .جمع آوری این کمک ها تا هفته اول فوریه ادامه خواهد یافتشیخ منصور بن زاید هزینه توسعه بیمارستان الشفاء در غزه و حمدان بن زاید دستور تامین و ارسال 300 تن مواد غذایی و30 هزار پتو به غزه را صادر نموده است.سیف بن زاید نیز هزینه ساخت 100 منزل در غزه را عهده دار شده است.

- اشغالگر اسرائیل در نفوذ به حومه غزه شکست خورد.

الوحده:

- حمام خون فلسطینی ها در غزه و اولمرت به دنبال خونریزی بیشتر است.

اخبارالعرب:

- اظهارات متناقض اسرائیل در مورد کشتار غزه

- 5000 شهید و مجروح در حمام خون غزه

الخلیج:

- آیا غزه به کمین ارتش اسرائیل تبدیل شده است؟:

روزنامه الخلیج طی مقاله ای به قلم نصر طه مصطفى تحت عنوان " آیا غزه به کمین ارتش اسرائیل تبدیل شده است؟ " می نویسد کسانیکه فکر می نمایند که حملات اسرائیل می تواند مقاومت فلسطین را از بین ببرد کاملا در اشتباه می باشند

میانجیگری اروپا برای حفظ آبروی اسرائیل در برابر ارتکاب کشتارهایی که در غزه انجام می دهد آغاز شده است .شاید اسرائیل بتواند به برخی اهداف خود برسید اما به طور حتم نمی تواند مقاومت در غزه را از بین ببرد هانوگونه که مثل عربی می گوید ضربه ای که نمی تواند کمر تورا بشکند موجب تقویت می شود .مقوامت نیز نشان داد رقمی نیست که بتوان آن را در روند آتی مسئله فلسطین نادیده گرفته شود.

الاتحاد:

- کوتاهی اعراب نسبت به غزه و مقاومت:

روزنامه الخلیج طی مقاله ای به قلم عصام نعمان تحت عنوان " کوتاهی اعراب نسبت به غزه و مقاومت " می نویسد اعراب نسبت به غزه کوتاهی نکرده بلکه مقصر هستند.زیرا کشورهای عربی فکر می کردند که مقاومت در پایان راه خود قرار دارد و از این رو نسبت به آن اهمال نمودند. تصیر رسمی عربی از 1948 تاکنون ادامه دارد و امر تازه ای نیست البته ایت تقصیر شامل مردم عربی نیز می شود که تنها به راپیمایی و دادن شعار بسنده کرده اند.علیرغم این کوتاهی و تقصیر هنوز احزاب و سازمان های مختلف عربی فرصت جبران گدشته را درحمایت از غزه دارند.

الخلیج:

- اسرائیل غزه را هلوکاست مفتوح اعلام می نماید و امریکا سوخت آن را تامین می نماید.

- اشغالگر به اهالی غزه برای افزایش حملات خود هشدار می دهد.

اخبارالعرب:

- جنگ نابود کننده با 4300 زخمی و مجروح وارد هفته سوم خود می شود.

- ادامه ابتکارات با جلاد ... و قربانیان در غزه ایستادگی افسانه ای را رقم می زنند.

الخلیج:

- اشغالگرکشتار دیریاسین را در غزه تکرار می نماید.

البیان:

- محکومیت گسترده هدف قرار گرفتن گروه های پزشکی در غزه از سوی اسرائیل.

- اسرائیل قطعنامه را زیر پا می گذارد.

- رایس : حمایت از غیر نظامیان در غزه برای اسرائیل دشوار می باشد.

الخلیج:

- اسرائیل شورای امنیت را به چالش کشیده و به هلوکاست ادامه می دهد.

منامه:

الایام:

- قربانگاه غزه وارد سومین هفته خود شد.

- بحرین خواستار اعمال فشار علیه اسرائیل شد، دوپزشک بحرینی امروز وارد غزه می شوند.

الوطن:

- سومین هفته پایداری و مقاومت، بحرین خواستار اعمال فشار براسرائیل جهت اجرای مفاد قطعنامه پایان دادن به حملات علیه غزه گردید.

- 6 آمبولانس بحرینی به غزه و کمکهای مردمی به 1.75 میلیون دینار رسید.

اخبارالخلیج:

- کشتارهای غزه وارد هفته سوم شد و دشمن به افزایش حملات تهدید کرد، آمریکا برای انتقال محموله های اسلحه به اسرائیل کشتیهائی را اجاره کرد.

- هزاران نفر از مردم پایتختهای کشورهای اروپائی درمحکومیت حملات و درخواست توقف آن دست به تظاهرات زدند.

- عادل المعاوده "رئیس کمیسیون امنیت ودفاع در مجلس نمایندگان": درخواست ملک حمد مبنی بر برگزاری اجلاس سران عربی واسلامی راه را بر عدم برگزاری اجلاس سران سد می کند.

- رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در "مجلس نمایندگان" : درخواست برگزاری یک اجلاس عربی - اسلامی از سوی پادشاه، راه را به روی عدم برگزاری اجلاس بصورت مطلق خواهد بست.

- "دکتر عصام فخرو رئیس اتاق صنایع وبازرگانی بحرین" اتحادیه اتاقهای بازرگانی عرب را به برگزاری اجلاس فوق العاده ای در حمایت از غزه دعوت کرد.

عصام فخرو رئیس اتاق بازرگانی و صنایع بحرین خواستار قرار دادن مسئله بازسازی غزه و فعال سازی بخش های حیاتی و زیربنائی ویران شده آن در راس اولویت های دستور کار همایش اقتصادی عربی شد که قرار است در اواخر ماه جاری برگزار شود.

وی همچنین بر اهمیت بهره برداری از هر همایش عربی برای حمایت از ملت فلسطن در غزه شد و از سازمان های کار مشترک عربی خواستار تلاش جدی برای بازسازی غزه شد و به اینکه اتاق بازرگانی مبلغ 100 هزار دلار به عنوان کمک پرداخت کرده است، اشاره نمود.

- آغاز حرکتی از سوی عربستان سعودی جهت تحریم تولیدات آمریکائی با شعار"غزه درآتش می سوزد.. باتحریم خود آن را خاموش کنید"

- احتمال برگزاری اجلاس فوق العاده سران عرب در کویت همزمان با برگزاری اجلاس اقتصادی سران عرب در تاریخ 19 و 20 ژانویه

الوقت:

- حملات وحشیانه در پانزدهمین روز حمله به غزه، موشکهای مقاومت به برد بیشتری رسید، تحرکات انبوه دیپلماتیک در قاهره

الوسط:

- تحصن امروز 44 پزشک از جمله دو پزشک بحرینی در برابر گذرگاه رفح.

معاون دبیرکل اتحادیه پزشکان عرب و عضو هیات جمعیت پزشکان بحرینی برای حمایت از غزه در گفتگوئی با روزنامه الوسط تاکید کرد که دبیرخانه این اتحادیه با تشکیل یک تیم پزشکی متشکل از 44 پزشک عرب از جمله دو بحرینی از تخصص های مختلف پزشکی مورد نیاز توافق نمود و قرار است این تیم از امروز یکشنبه در برابر گذرگاه رفح دست به تحصن بزند. وی افزود: قرار است تیم پزشکی مذکور به تحصن خود ادامه دهد تا زمانی که به آن اجازه ورود به غزه داده شود.

- تعداد شهدا به 854 نفر رسید و تجاوزات به غزه وارد سومین هفته خود شد، پنتاگون مناقصه انتقال مهمات به اسرائیل را اعلام کرد.

- آمریکا دویست تن مهمات برای ارسال به اسرائیل بارگیری می کند.

الوطن:

- صدور فتوا از سوی علمای شریعت در کشورهای شورای همکاری مبنی بر واجب بودن جهاد با مال و تسریع در پرداخت زکات و انتقال آن به غزه.

مواضع و عکس العملهای رسمی ومردمی در بحرین

- خانم بدریه سخنگوی جمعیت ملی شکستن محاصره غزه وحمایت از مردم فلسطین و رئیس جمعیت بحرینی مقاومت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از شرکتها وموسسات تجاری فعال دربحرین خواست درآمد وسود یک روز خود را جهت کمکهای عاجلانه وفوری مورد نیاز مردم فلسطین به کمیته ملی پرداخت کنند.

- جمعیت حقوقدانان بحرین: بهترین راه حل پایان دادن به بحران غزه توسل به دادگاه جنائی بین المللی است.

- جمعیت الاصلاح با صدور بیانیه ای نفاق کشورهای غربی در قبال غزه را محکوم کرد.

- جمعیت پزشکان بحرینی یک کمیته پزشکی در حمایت از اهالی غزه متشکل از 12 پزشک بریاست دبیر جمعیت آقای دکتر حسین المیر تشکیل داده وتاکنون 30 تن از پزشکان جهت اعزام به غزه اعلام آمادگی کرده اند. دوتن از پزشکان اعزامی از بحرین بنامهای دکتر نبیل تمام ودکتر علی العکری امروز وارد غزه می شوند ویک دستگاه آمبولانس و تجهیزات پزشکی را علاوه بر کمکهای جمعیت پزشکان بحرین در اختیار قربانیان تجاوزات رژیم صهیونیستی قرار خواهند داد.

- رسیدن کمکهای غذائی وداروئی جمعیت اسلامی بحرین به مردم غزه.

- ناصر بن حمد (رئیس کمیته ملی کمک به مردم غزه وفرزند پادشاه) از حمایت پادشاه دربازسازی مدرسه الفاخوره در منطقه جبالیا تقدیر کرد.

- درخواست رئیس کمیسیون امورخارجه، دفاع وامنیت مجلس نمایندگان از رژیمهای عرب مبنی بر دفاع از مقاومت مردم فلسطین:

شیخ عادل المعاوده رئیس کمیسیون امور خارجه، دفاع و امنیت ملی مجلس نمایندگان با انتشار بیانیه ای از رژیمهای عربی و اسلامی خواستار دفاع از مبارزان و حمایت از آنها و عدم توطئه علیه آنها شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: ما همچنان از کشورهای عربی خود خواستار برگزاری اجلاسی فوری می باشیم و قبل از آن از آنها می خواهیم به شیوه مذاکرات یا به اصطلاح راه حل مسالمت آمیز اتکاء نکنند، بلکه تمامی گزینه ها از جمله سلاح اقتصاد، سلاح نفت و کلیه امکانات و اسلحه موجود نزد امت، باید مطرح باشد، کما اینکه گزینه نظامی را نباید بعید دانست زیرا عدم وجود این گزینه عامل اصلی سرکشی این قدرت ستمگر می باشد.

بغداد:

العداله:

- خالد عطیه نایب رئیس اول پارلمان در دیدار با عزالدین بوشکوج دبیرکل اتحادیه بین المجالس عربی، فعال کردن قطعنامه های اجلاس فوق العاده پارلمانهای عربی در لبنان، راههای دست یابی به یک مصالحه میان تشکیلات فلسطینی و تأسیس صندوق کمک به غزه را مورد بررسی قرار داد. شایان ذکر است عراق امسال ریاست اتحادیه بین المجالس عربی را به عهده دارد.

الصباح:

- بمباران نوار غزه و نادیده گرفتن جامعه بین المللی

الشرق الاوسط:

- تعداد قربانیان حملات تروریستی و بحران قبرستانها.

- فرمانده نیروهای اسرائیلی جهت آغاز مرحله سوم حملات خود علیه غزه با سربازان اسرائیلی در این منطقه دیدار کرد.

الاتحاد:

- مخالفت وزیر خارجه اسرائیل با تعیین جدول زمانبندی شده برای حمله به غزه و برگزاری کنفرانس فوق العاده سران کشورهای عربی در کویت.

بازتاب اخبار مربوط به غزه در جراید کشورهای آفریقایی

نایروبی:

- تظاهرات ضداسرائیلی درحمایت از مردم غزه

پس ازبرگزاری نمازجمعه در نایروبی مسلمانان این کشور اقدام به راهپیمائی علیه رژیم صهیونیستی درحمایت از مردم مظلوم غزه نمودند.درنماز جمعه این هفته سخنران پیش از خطبه نمازجمعه و امام جمعه نایروبی بشدت اعمال جنایتک

/ 0 نظر / 12 بازدید